Przyjazd od
Wyjazd do
Przyjazd od
Wyjazd do
Przyjazd od
Wyjazd do
Przyjazd od
Wyjazd do

Od rycerskiego majątku po nowoczesny kurort hotelowy – Żabi Dwór, położony we wsi Radwanów, to zabytkowe miejsce z niezwykle bogatą historią!

Radwanów – co warto wiedzieć?

Pierwsze, historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1310 roku. Wioska, funkcjonująca pierwotnie pod nazwą „Syfrydivilla” była własnością wielu rodów rycerskich. Wśród właścicieli wymienia się m.in.: rodzinę von Rothenburg, braci Nickela i Hansa von Ebersbachów (1475 r.), Christopha Schweinza (1535 r.), Wolffa von Brauna z Ciepielowa. Pod koniec XVIII wieku miejscowość przeszła w ręce rodziny von Eckardt.  

Podział wsi i rozbudowa majątku

  • Na przełomie XVIII i XIX wieku wieś została podzielona na trzy części. W części dolnej, należącej wówczas do rodziny Rauer, wybudowano dwa folwarki. Dwór otoczono rozbudowanym parkiem krajobrazowym z dwoma stawami. Do dzisiejszego dnia nie zachował się z kolei dwór, należący ówcześnie do rodziny Eckardt a znajdujący się w środkowej części Radwanowa.
  • Źródła historyczne potwierdzają, że na początku XX wieku dolny i górny majątek należał do Artura Zimmermanna a przed II wojną światową właścicielem posesji został Karl Kude.
  • Po zakończeniu wojny folwark w Radwanowie został przekształcony w PGR.

Renowacja Żabiego Dworu

Współczesny wygląd majątku to efekt zabiegów obecnych właścicieli Żabiego Dworu – Krystyny i Marka Woźniakowskich. Kompleksowe prace remontowe nad obiektem trwały od 1998 do 2011 roku. Budynki dawnego dworu i folwarku zaadaptowano do celów hotelowo-turystycznych, wykorzystując m.in. odzyskaną, zabytkową cegłę i dachówkę karpiową. W celu zachowania rustykalnego charakteru całej posiadłości, pracom pielęgnacyjnym poddano też 5-hektarowy park. Przewidywana jest także dalsza rewitalizacja obiektu z zachowaniem jego zabytkowego charakteru.

Lokalizacja

w wyjątkowej okolicy

Żabi Dwór
Radwanów 36, 67-120 Kożuchów

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij